Мова - далеко не тiльки "засiб спiлкування", тобто передачi "вже готових думок", як нас усiх учили в iмперськiй школi. Куди серйознiша її мiсiя - бути способом народження тих думок: коли "нема мови", людинi просто-напросто "нема чим думати"
[Оксана Забужко]

РЕКЛАМА

Останні новини

Написав Олексій 16-08-2015
2015-08-16-09-10-13Коли певною мовою перестають спілкуватися діти — це свідчить про серйозну загрозу...
Написав Анатолій Пікуль 04-09-2013
-revolution-ukraine- Багато хто з нас розуміє, що щось у нашій країні йде не так. Але не знає, як цьому...
Написав Ольга Пугач 06-11-2012
2012-11-13-14-03-20 Пам’яті Ростислава Івановича ДОЦЕНКА – письменника, перекладача,...
Написав КУЦЕНКО Григорій Петрович 26-10-2012
-75- 75 РОКІВ ТОМУ. 27 (13 за старим стилем) жовтня 1937 р. САНДАРМОХ...
Написав Тарас Ковальський 06-04-2012
-lr Ретроспектива почнеться 26 квітня 2012 року Показ фільмів режисера Івана...
Написав Тарас Ковальський 06-04-2012
2012-04-06-17-06-00 Незважаючи на поширене переконання «Кіно – вигадка, яка не впливає безпосередньо...
Написав Тарас Ковальський 28-03-2012
-c------- Сайт www.inthefog-movie.com розповідає про другий ігровий фільм режисера Сергія Лозниці,...
Написав Тарас Ковальський 15-03-2012
l-r---- 14 березня 2012 року (в середу) «Україна молода» опублікувала матеріал Валерія...
Написав Тарас Ковальський 27-02-2012
l-r- В лютому 2012 року в науковий обіг надійшла книга відомого мистецтвознавця Миколи...
Написав Ольга Пугач 26-02-2012
2012-02-26-20-02-44 Було це у перші роки відновлення української незалежності. У пошуках сонця та...
Написав Новинар 22-02-2012
q-140q- "Чардинін 140" – серія ретроспективних показів формату "німе кіно + жива музика", у...
Написав Тарас Ковальський 08-02-2012
stus-i-vinnychyna У свідомості багатьох Василь Стус народжений  і вихований Донеччиною, її...
Написав Новинар 06-02-2012
-q-q Запрошуємо на прем’єрний показ документального фільму Віталія...
Написав Ольга Пугач 04-02-2012
2012-02-04-18-36-25 Шановне товариство! Пропонуємо вам познайомитись з однією з багаточисельних...
Написав Новинар 03-04-2011
2011-12-08-16-15-05   В Україні про вердикт Венеціанської комісії щодо коаліційного...
НАЦІОНАЛЬНА ІДЕНТИЧНІСТЬ В УМОВАХ ГЛОБАЛІЗАЦІЙНИХ ВИКЛИКІВ: ПРОБЛЕМИ ТА ШЛЯХИ ЗБЕРЕЖЕННЯ Друк e-mail
Написав Borys   
Четвер, 29 жовтня 2009, 14:07
Богдан ЖИШКО,
м. Луцьк

Нині, в часи Інтернету і високотехнологічного, інтелектуального розвитку суспільства можна було б створити власний міжконтинентальний уряд. І всі були б одним народом… Александр Македонський, Наполеон — здається, споконвіку були володарі, які намагалися об’єднати світ. Їхні імена не ввійшли в літописи, Біблію, їх забули… А де їхні імперії? З’їв час! У світі 6 000 мов, дві сотні держав. І держав більшає. Кожен народ прагне мати власну державу. Навіщо? Для економічної вигоди? Ні! Для захисту власної душі! Отже, життя саме показує, в якому напрямі розвивається суспільство.

Що таке національність?
Науковці стверджують, що за зовнішніми антропологічними ознаками неможливо стовідсотково визначити національність. Народи-сусіди можуть бути схожі між собою. Але в них різна мова, культура, історична пам’ять  — це у свідомості! На мою думку, дуже важливе у визначенні національності те, що закладено в свідомість людини.
Як закладається у свідомість інформація? Змалечку, словом. Людина має інформацію, узагальнює, робить висновки. Думка породжує бажання, бажання — волю до дії. Які наші думки, переконання — такі  й вчинки. Робимо так, як вважаємо правильним. Закладаємо одну інформацію — маємо українця-патріота; закладаємо іншу — безбатченка-комуніста.
Отже, народ зацікавлений у створенні власної держави. А чи існуватиме держава, коли вона втратить власний народ? Який сенс в існуванні держави Україна, якщо не буде українського народу? Хто захистить “завоювання олігархів” від нових господарів?
Зроблять із нас недоукраїнців і об’єднають два “братні” народи в одну державу…
Вважаю, що інформаційний простір в Україні мусить бути проукраїнський, українськомовний. Мусить бути цензура! Скільки злочинців у тюрмах? А в них власні погляди на життя. Суспільство не сприймає цих поглядів, не дозволяє пропагувати їх, хоч існує свобода слова; ізолює їх проти їхньої волі. Така цензура звична! Інформація, яка завдає шкоди цілому народу, його державі, не цензурується. Свобода — не вседозволеність! Вказувати владі  на помилки — одне. Інше — дії в інформаційному просторі, що можуть призвести до зникнення українського народу і держави. Це злочин. Цього не можна допускати  і треба за таке карати.
Справедливі вимоги українців в Україні: жити у власній державі в українському культурному середовищі.
Невільник від господаря на власній землі відрізняється ментальністю. Щоб стати господарем, замало волі, потрібно змінити ментальність. А поки що треба переконати суспільство у “справедливості вимог”.
Моя сестра, українка, виросла в російськомовному середовищі в Україні. Українську мову називає “государственным языком”. Чому в державі не створено умов українцям? Починаючи з популярних пісень для молоді  й мультфільмів для дітей. Риба без водної стихії гине. Важко бути українцем, знати мову, коли немає до кого слова сказати і слово нізвідки почути.
Дивує, що в Луцьку держслужбовець розмовляє російською. Школа, інститут можуть навчати російською. Прийшов на роботу — беруть, чітких вимог щодо мови не ставлять…
Вважаю, що українці повинні здобувати освіту лише українською мовою. Батьки знають, що дитині йти до школи і треба знати мову — навчать, а водночас мусять і самі вдома нею спілкуватися. У місцях компактного проживання нацменшин і діаспор у школах можуть бути уроки національної мови і літератури. Але майбутніх фізиків, хіміків держава повинна готувати українськими.
Без іспитів з української мови не повинні приймати на державну службу. А для депутатів і керівників високого рангу має бути іспит з історії України. Державою повинні керувати патріоти, а не чужі прислужники. Крім культури, треба бути готовим більше грошей витрачати на армію. Метання до турків, шведів, поляків, росіян нічого доброго не дали. Ми пишаємося тими часами, коли силою зброї трималася Русь і козацтво. Тоді ми були господарями в себе (і не тільки). Сильних поважають, бояться розгнівити, їм не вказують!
…Чи, може, спитаємо дозволу в наших гостей зайти до хати, край столу власного постояти?.. А треба ж питати, бо нагримають, їм не подобається, коли ми вдома господарюємо…
Хтось обирає “пастися, жир напасати”, а хтось — пасти “отару”. Але і “стадо”, і “пастух” пишаються багатим пасовиськом. Чи пишатимуться багатою державою ті, кому “какая разница?”
Україні треба готувати провідників нації. Посилати дітей у світи, хай вчаться за державний кошт і повертаються додому. Серед народу мають бути “зрячі”.
У наших школах теж навчають. Питаю сина: “Нащо вчите історію?” — “Не знаю”. — “Може, вчителька розповідала, а ти прослухав?” — “Ні”. Розповів синові, що історія — досвід народу, зацікавив у знанні. Результат — поліпшилися оцінки. Треба не тільки “викладати інформацію”, а й казати, навіщо це потрібно, показати практичне застосування. Треба виховувати громадян.
Немовлята нічого не вміють, нічого не знають. З одних виростають визначні особистості, з інших — нікчеми. І професор колись був немовлям, нічого не вмів і не знав. Руки, ноги є у всіх, голови — різні. Не вірю в безталанність народу. Всього можна навчитися і все зробити. Народ знає, чого йому треба, кого обирати у владу. А держава має виконувати перше завдання, заради якого була створена, — берегти душу українського народу, сам народ на його землі.
 

Просвітянські видання

Василь Чепурний

Акурайку

Категорія: Просвітянські видання

Максим Рильський, Максим Рильський

Життя духовного основа

Категорія: Просвітянські видання

Ніна Солтановська, Ніна Солтановська

"Хто ми?"

Категорія: Просвітянські видання

Ніна Вітушко, Ніна Вітушко

"Просвіта" - наша доля

Категорія: Просвітянські видання


Книги ВЦ "Просвіта"

Цей день в українській історії

17 серпня 1245
Ярославська битва
В битві поблизу галицького міста Ярослава Данило Галицький розгромив угорське військо і покінчив з боярським спротивом у Галицько-Волинському князівстві.
Переглянути всі події.

Авторські блоги

Друзі сайту

Всеукраїнська тижнева газета Сіверщина Молода Просвіта
МВарта Просвіта
НСПУ Портал Українців Одещини

Читайте також:

relatedArticles

©2007 - 2022 Вільний просвітянський портал "Просвітянин". Всі права захищено.
Дизайн розроблено Avis. Кооринатор сайту - Ольга Пугач. Адміністратор - Анатолій Пікуль
Hosted by OpenPortal
Вся інформація, що розміщена на сайті, взята з відкритих джерел.
[Vox.com.ua] 
Портал українця Український рейтинг 
TOP.TOPUA.NET Yandex CY